Promienniki, czyli grzejniki na podczerwień stopniowo zyskują na popularności. Wykorzystują one energię elektryczną do wytwarzania efektu promieniowania podczerwonego.
Ogrzewanie na podczerwień może przybierać różną postać – obok grzejników na rynku dostępne są również maty czy panele grzewcze.
Atutem promienników podczerwieni jest to, że gwarantują optymalną dystrybucję ciepła w pomieszczeniach, a dodatkowo mogą być umieszczane zarówno na ścianie, jak i na suficie.
W nowoczesnych grzejnikach na podczerwień istotna jest nie tylko funkcjonalność, ale również fakt, że estetycznie się prezentują. Ciepło wysyłane przez grzejnik w postaci promieniowania podczerwonego ogrzewa bezpośrednio poszczególne elementy w pomieszczeniu.
Grzejniki na podczerwień najlepsze zastosowanie znajdą w domach o wysokim standardzie energetycznym – kluczowe znaczenie ma tutaj optymalna izolacja termiczna.
Dużą zaletą grzejników pozostaje ich kompaktowość – nie jest potrzebna żadna dodatkowa kotłownia czy sterownia. Osobne termostaty do każdego pomieszczenia praktycznie nie zajmują miejsca.
Moc grzejnika warto natomiast dobrać do wielkości pomieszczenia.